Om Chaya
Chaya er en specialforretning, som bl.a. sælger te, te-tilbehør, chokolade, vin og kaffe. Vi sælger produkter af højeste kvalitet til kunder, for hvem livet er for kort til at beskæftige sig med det næstbedste. Navnet Chaya er japansk og betyder det lille tehus.
Hvem er vi?
Chaya startede i 1981 med postordresalg af kvalitets-te. Ideen var dengang som nu, at alle skulle have mulighed for at købe te af bedste kvalitet - uanset bopæl. I 1990 åbnede Chaya forretning i Lyngby og det var naturligt at udvide sortimentet med kaffe, chokolade, syltetøj og senere også med vin og tilbehør. I dag har vi forretninger i Lyngby og Charlottenlund samt webshop på internettet.
Siden 1994 har Chaya leveret firmagaver til en lang række virksomheder. Blandt firmakunder kan bl.a. nævnes H&M og Universal Music. Vi tilbyder julegaver, jubilæumsgaver, receptionsgaver og medarbejdergaver.